Frezowanie CNC

Frezowanie CNC

Wytwarzanie precyzyjnych przedmiotów powinno przebiegać z maksymalną efektywnością. W każdym procesie dąży się do minimalizacji kosztów produkcji. Trend ograniczania czasu pracy przez automatyzację i komputeryzację procesów zauważalny jest we wszystkich branżach. Najbardziej ekonomiczną metodą obróbki materiałów, gwarantującą najwyższą precyzję, jest frezowanie CNC. 

Maszyny CNC umożliwiają osiągnięcie wyjątkowej dokładności kształtów i wymiarów oraz chropowatości lub gładkości powierzchni. Doskonale sprawdza się w każdym rodzaju przemysłu, zwłaszcza wymagającego dokładności i precyzji. Skontaktuj się z nami, by poznać wszystkie zalety frezowania CNC.

Precyzyjne frezowanie CNC

Frezowanie CNC – co to jest?

Frezowanie CNC (z angielskiego Computerized Numerical Control) to zautomatyzowany proces obróbki poprzez skrawanie, kontrolowany przy pomocy komputera. Sama zasada obróbki materiału niczym nie różni się od konwencjonalnego skrawania. Dzięki komputeryzacji jednak prace przebiegają dużo dokładniej i szybciej, bez ryzyka wystąpienia błędu ludzkiego. Frezowanie polega  na usuwaniu naddatku materiału w celu uzyskania pożądanego kształtu przedmiotu. 

Dzięki maszynom CNC możliwe jest uzyskanie niezwykle precyzyjnych i powtarzalnych rezultatów. Dokładność jest efektem budowy frezarek, zapewniających pozycjonowanie do 0,002mm oraz cykliczności nieosiągalnej w przypadku obróbki ręcznej. Sterowanie frezowaniem CNC wymaga wprowadzenia algorytmu w odpowiednim języku programowania. Rola człowieka ogranicza się do przygotowania maszyny i zamocowania materiału. Po napisaniu i uruchomieniu programu cała praca przebiega automatycznie. Istnieje także możliwość zaimplementowania gotowego, trójwymiarowego modelu produktu.

Frezowanie precyzyjne – zalety obróbki CNC

Ze względu na swoje zalety frezowanie CNC zdecydowanie jest najpopularniejszym i najrozsądniejszym sposobem modelowania materiałów. Jego niewątpliwymi plusami są elastyczność, precyzja i znaczne skrócenie łańcucha produkcyjnego. Poprawie względem pracy manualnej ulega również bezpieczeństwo pracy i żywotność narzędzi skrawających. Frezowanie CNC zapewnia jakość wykonania obrabianych powierzchni nieosiągalną w przypadku obróbki ręcznej. 

Frezowanie precyzyjne umożliwia wyprodukowanie złożonych elementów o powierzchniach skośnych, wklęsłych i wypukłych. Maszyny CNC nie mają najmniejszego problemu podczas pracy w kilku osiach jednocześnie. Dzięki temu są w stanie szybko wykonać złożone zadania, co przekłada się na zwiększoną wydajność. Proces obróbki poprzez frezowanie CNC sprawdza się w wielu sektorach przemysłu i może służyć zarówno do wykonania pojedynczych przedmiotów, jak i do produkcji wielkoseryjnej. 

Jakie materiały są najczęściej obrabiane?

Pracujemy na różnych materiałach, które możemy też pozyskać na życzenie klienta. Obrabiamy stal (nierdzewną, powlekaną, kwasoodporną i konstrukcyjną), aluminium, mosiądz i tworzywa sztuczne (PA6, PTFE, Pom-C, PE1000). 

Jednak to obróbka metali jest jednym z najczęściej wykonywanych zastosowań frezowania CNC. Poszczególne rodzaje metali różnią się między sobą twardością, stopniem trudności obróbki oraz wykorzystywanymi narzędziami. Przykłady metali, które są często obrabiane za pomocą frezowania CNC to: 

  • Stal: Jest to jedno z najczęściej stosowanych i obrabianych metali. W zależności od rodzaju stali, może ona wymagać różnych narzędzi i parametrów obróbki. Stal węglowa jest stosunkowo łatwa w obróbce, natomiast stal nierdzewna jest bardziej odporna na korozję, ale jednocześnie trudniejsza w obróbce. 
  • Aluminium: To lekki i łatwy w obróbce metal, który jest szeroko stosowany w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i elektronicznym. Frezowanie aluminium wymaga wykorzystania specjalnych narzędzi, takich jak frezy ze sprężystymi ostrzami. Frezowanie aluminium odbywa się przy użyciu dużych prędkości obrotowych (nawet do 25 tysięcy na minutę) oraz dużych posuwów.  
  • Mosiądz i miedź: Są to metale stosowane głównie w przemyśle elektronicznym, z racji swojej dobrej przewodności elektrycznej. Frezowanie mosiądzu i miedzi wymaga wykorzystania narzędzi o odpowiedniej geometrii i materiałach skrawających, aby uniknąć tworzenia się zgrubień i zanieczyszczeń na obrabianych powierzchniach. 

Rodzaje frezowania

Frezowanie CNC może być podzielone na trzy podstawowe kategorie, które określają położenie ostrza freza. 

Pierwsza kategoria to kryterium technologiczne, które dzieli frezowanie na obwodowe, skośne oraz skośne pod kątem. 

Kolejna kategoria to kryterium konstrukcyjne, które rozróżnia frezowanie swobodne (jednostronne), frezowanie pełne (trzystronne) oraz frezowanie niepełne (dwustronne). 

Ostatnia kategoria to kryterium kinematyczne, które dzieli frezowanie na współbieżne i przeciwbieżne, w zależności od kierunku ruchu obrabianego przedmiotu w stosunku do ruchu ostrza freza.

Frezowanie CNC – cennik

Wycena frezowania CNC jest darmowa. Skontaktuj się z nami, by poznać koszt realizacji konkretnej usługi. Podejmujemy się zarówno jednorazowych zleceń, jak i stałej współpracy z kontrahentami. Wpływ na cenę zamówienia ma przede wszystkim stopień skomplikowania zadania i nakład pracy potrzebny do jego wykonania. Nie bez znaczenia pozostają także koszty transportu, rodzaj materiału i koszt jego zakupu. Możesz zapewnić własny surowiec do obróbki. Zapraszamy do współpracy. Korzystnie wyceniamy jednorazowe, duże zlecenia. Oferujemy indywidualne rabaty w przypadku cyklicznych zleceń. Skontaktuj się z nami. Na pewno złożymy Ci konkurencyjną, korzystną ofertę.

Frezowanie – oferta frezowaniecnc.eu

Frezowanie CNC jest najważniejszą gałęzią działalności naszej firmy. Pracujemy między innymi na urządzeniach światowej marki Haas, dzięki czemu gwarantujemy najwyższą precyzję wykonywanych usług. Podejmujemy się rozmaitych zleceń, wyznając zasadę, że nie ma rzeczy niemożliwych. Oferujemy krótkie terminy realizacji i przystępne ceny usług. Pełną kontrolę nad całym procesem umożliwia nam własny park maszynowy. Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń. Przekonaj się sam, ile zalet niesie ze sobą frezowanie CNC. Gwarantujemy minimalizację straty surowca i wykorzystanie go niemalże w 100%, najwyższą precyzję i sprawny przebieg prac.

Jeśli potrzebujesz najwyższej precyzji i jakości w produkcji CNC, frezowaniu lub toczeniu, to właśnie tutaj znajdziesz to, czego potrzebujesz! Powiedz nam, jakie są Twoje wymagania, a my wykonamy dla Ciebie idealną część.